
Hiermee ontvangt ontwikkelaar GARBE 340 kilowatt aan vermogen bovenop de 214 kilowatt van de aansluiting op het elektriciteitsnet.
Herontwikkeling locatie
GARBE Industrial Real Estate Netherlands geeft een nieuwe bestemming aan de verouderde locaties Huygensweg 10 en 14 in Veghel, waar momenteel Hutten Catering is gevestigd en voorheen ook Sligro en DHL actief waren. De herontwikkeling vindt plaats in twee fases. Tijdens de eerste fase verrijst een distributiecentrum van 22.600 vierkante meter, gevolgd door een tweede fase met nog eens 23.000 vierkante meter.
De plannen dreigden vertraging op te lopen door het netcongestieprobleem, waarbij regionale netbeheerder Enexis slechts beperkt vermogen kan leveren. De toekomstige gebruiker heeft echter waarschijnlijk meer dan het dubbele vermogen nodig. Met het virtual power grid van Joulz hoeft de ontwikkelaar niet jarenlang te wachten op voldoende contracteerbaar vermogen van de netbeheerder.
Innovatieve oplossing
Louca Benders van GARBE is enthousiast over de mogelijkheden die deze oplossing biedt: ‘Met dit project laten we zien dat flexibiliteit en innovatie essentieel zijn om binnen de energietransitie concrete groei mogelijk te maken, vooral bij beperkte netcapaciteit. Zo bouwen we zonder vertraging.’
Een virtual power grid is een slim energiesysteem dat verschillende energiebronnen combineert en beheert, waardoor een gebouw minder afhankelijk wordt van het openbare elektriciteitsnet. In dit geval combineert het systeem zonnepanelen en batterijopslag met een digitaal managementsysteem om de energiestromen te optimaliseren.
‘Deze offgrid energieoplossing stelt ons bovendien in staat om ook andere locaties met vergelijkbare uitdagingen efficiënt te ontwikkelen en zo bij te dragen aan een duurzame, toekomstbestendige vastgoedmarkt,’ voegt Benders toe.
Vermogenszekerheid
‘Met dit project breiden we onze jarenlange samenwerking met GARBE op het gebied van middenspanning en meetdiensten uit naar innovatieve vermogensoplossingen voor netcongestie,’ zegt Tom van Ginkel, chief commercial officer van Joulz. ‘Samen maken we ontwikkeling mogelijk en zorgen we voor vermogenszekerheid op een locatie waar dat niet meer vanzelfsprekend is.’
De bouw van de eerste fase is inmiddels gestart en wordt opgeleverd in het eerste kwartaal van 2026. De tweede fase start naar verwachting in het eerste kwartaal van 2028, na voltooiing van fase één. Welk bedrijf zich uiteindelijk op de locatie zal vestigen, is nog niet bekend.
Dit project is een voorbeeld van hoe energieopslag en slimme systemen steeds vaker worden ingezet om netcongestie te omzeilen. Door lokaal duurzame energie op te wekken, op te slaan en slim te beheren, kunnen ontwikkelaars en bedrijven doorgroeien ondanks de beperkte capaciteit van het elektriciteitsnet.
De Solar & Storage Magazine Marktgids 2026 is verschenen. De jaarlijks terugkerende marktgids biedt een totaaloverzicht van de energieopslag- en zonne-energiemarkt en is een bijlage van de december 2025-editie van Solar & Storage Magazine. De marktgids kent dit jaar 14 rubrieken en bovendien zijn in samenwerking met een groot aantal bedrijven en organisaties de belangrijkste ontwikkelingen qua projecten, markt en technieken in kaart gebracht.