logo
© Marc Bolsius
© Marc Bolsius
28 juli 2025

Energy Hub Optimizer helpt bedrijven bij aanpakken netcongestie

QuoMare heeft de Energy Hub Optimizer gepresenteerd die bedrijven helpt om als collectief de energiekosten te verlagen, de verduurzaming te bevorderen en netcongestie aan te pakken.

Uit tests met de tool in de Amsterdamse haven blijkt dat bedrijven die individueel geen uitbreidingsruimte op het stroomnet hebben, gezamenlijk wél kunnen elektrificeren en verduurzamen.

Verrassende uitkomsten
De Energy Hub Optimizer is door het consultancybureau ontwikkeld in opdracht van RVO en TKI Energie en Industrie. Bij 12 bedrijven uit de Energie Coöperatie Amsterdamse Haven (ECAH) leverde het model verrassende inzichten op voor kostenbesparing, verduurzaming en autonomie.

‘Het ontwikkelde model liet zien welke investeringen bedrijven kunnen doen op het gebied van warmte en elektriciteit, interconnecties, duurzame opwekking en opslag’, vertelt Auke Boersma van QuoMare. ‘De bedrijven kunnen zelf bepalen wat de randvoorwaarden zijn; maximale kostenbesparing, maximale verduurzaming, maximale uitbreidings-/elektrificatiemogelijkheden, maximale autonomie en alles daartussenin.’

Geïntegreerde aanpak
Een belangrijk aspect van de Energy Hub Optimizer is de geïntegreerde benadering van zowel elektriciteit als warmte. Martijn Glass, programmamanager TKI Energie en Industrie, benadrukt het belang: ‘Vaak wordt er alleen gekeken naar het elektriciteitsgebruik en niet naar de verduurzaming van warmte. In plaats van individueel aan e-boilers en warmtepompen te denken, kunnen bedrijven zich ook afvragen: Kan ik warmte van mijn buurman lenen?’

Uit de diverse scenario’s bleek dat het gezamenlijk gebruik van restwarmte tot een aanzienlijke besparing op de jaarlijkse kosten en CO2-emissies kan leiden. Dit is een belangrijke ontdekking voor industriegebieden die worstelen met de energietransitie.

Efficiënte werkwijze
Voor het onderzoek deelde elk deelnemend bedrijf data met QuoMare, waaronder historische elektriciteitsvraag en -aanbod, gecontracteerd vermogen en gasvraag voor warmte. De modelmatige aanpak waarbij bedrijven hun gegevens delen met één partij, die vervolgens scenario’s ontwikkelt, blijkt veel efficiënter dan traditionele methoden.

In plaats van eindeloze vergaderingen en discussies op basis van onderbuikgevoelens, kunnen bedrijven nu beslissingen nemen op basis van harde cijfers: euro’s, CO2-reductie, ruimte op het net en mate van autonomie. Deze kwantitatieve benadering maakt de besluitvorming transparanter en doelgerichter.

Deel dit artikel:
In samenwerking met
storage_magazine_logo

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten